NEŘÍZENÁ DEGUSTACE aneb WACHAU MARATHON 2018

Opulentní hostina…jak jinak nazvat třídenní výjezd k našim jižním sousedům. Na WACHAU MARATHON jsem se těšil už od začátku léta. Zářijový termín už slibuje snesitelnější běžecké počasí (někdy) a po úmorných (pro běžce) měsících letošního „pěkně vypečeného“ léta, kdy vyběhnout kolem poledního bylo i pro masochisty poměrně drsným zážitkem, jsem s napětím očekával, zda se naplní pro tučňáka optimistická předpověď. Slibovala totiž optimální maratonskou teplotu 12 st. Celsia, větérek zprava do zad a decentní přepršku.

Jenže – nejen běháním živ je Šleha – když už jeden vyjede za hranice všedních dnů, je třeba se vzdělávat i kulturně (ve všech směrech, bohužel i z ne zrovna veselé historie 😦 ). Tak jsme tedy v pátek vzali cestu ke KREMS am DONAU ( čili KREMŽI ) pěkně obloukem –  přes MAUTHAUSEN. Mladší generaci název tohoto městečka asi nic neříká, ale my dříve narození víme, že…zde, v toto koncentračním táboře, vyhasly za 2. Světové války životy mnoha Čechů a příslušníků jiných evropských národů…

…pro nás, česky mluvící návštěvníky, byla prohlídka zvlášť zajímavá a poučná, protože v areálu byla v srpnu tohoto roku nainstalována výstava „ANTHROPOID“ (v češtině!) – o historických souvislostech, přípravě, provedení a následných represích po atentátu na říšského protektora protektorátu Čechy a Morava Reinharda Heydricha v červnu 1942 – které vyvrcholily zavražděním téměř tří set příbuzných a pomocníků českých parašutistů – právě zde, v Mauthausenu.

MAUTHAUSEN https://cs.wikipedia.org/wiki/Koncentra%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bor_Mauthausen-Gusen

Po prohlídce pokračujeme poněkud zamlklí a zamyšlení podél Dunaje do našeho dnešního ubytování. Údolí Dunaje je nádherné. Ne nadarmo je oblast Wachau zapsána na seznam sv.kulturního dědictví UNESCO.  Pravlast Veltlínu zeleného a originální  Kremžké hořčice si totiž zaslouží absolutorium i po kulinářské stránce. Po kochací hodince na březích evropského veletoku, širokého v těchto místech dobrých 400 metrů,  zajíždíme také do maratonského expa v Kremsu.

ÚDOLÍ WACHAU:                                                                 https://cs.wikipedia.org/wiki/Wachau

Vyzvednutí čísel a startovních bagů je už standartní procedurou. Podaří se mi vyzvednout i čísla pro další část výpravy, která má Wachau marathon „na otočku“ – a na zítřejší vyzvednutí čísel šibeniční termím. V neděli nás poběží pět – Jana půlmaraton, Karel, Vláďa, Ondra a já maraton. Cesta do ubytování – necelou půlhodinku od Kremsu, do malebné dolnorakouské vesničky Untergrafendorf – završila pro mozek plodný den.

Sobota – den příprav na závod, prohlídky vlastní trati, kterou si je možno předem celou projet autem – a také sobota vpravdě turistická. Kolik toho člověk nachodí den před maratonem! Mít trenéra – ten by se zhrozil: „Tohle je nějaká příprava na závod? Takhle se soustřeďujete? Koukejte zalézt včas do postele, ne abyste mi zase večer konzumovali!“

Ještěže my trenéra nemáme – heč!

Večer ještě povinné 7 km rozběhání v okolí vesničky, pozdravy s rakouskými důchodkyněmi, sprcha, doping – pivko, vínko a do hajan.

Nedělní závod byla jedna velká paráda. Nejlehčí maraton v životě. Že by dobrá životospráva před závodem? Že by dobře natrénováno? Nikoli! Pouze se na závod významně ochladilo. To stačí tučňákovi k absolutní pohodě, v které se pak běží samo.

1.jpg

S Karlem jsme se dohodli – budeme se snažit do půlmaratonu držet tempo 4:50/km, což se mi podařilo. Karlovi pak do 16tého km. Ondra byl vpředu a Vláďa za námi. Kolem mety půlmaratonu dokonce začalo poprchávat – a to byla voda na tučňákův mlýn. Až do cíle se mi dařilo jít bez krize, zpomalit jen velmi lehce (split 2 min). Žádný náznak křečí ani krize, žádná zeď – prostě pohoda. Možná jsem se i při 27. maratonu naučil správně doplňovat energii – snědl jsem 4 gely! Poslechl jsem totiž zkušeného ironmana Ondru, který se na závodech s občerstvováním „nemastí“ a „napere“ toho do sebe při závodě kvanta. Že mně to – průtokáče – nenapadlo už dávno! Příště budu konzumovat neřízeně!

Byla tam i rezerva, ale proč se na stará kolena zničit. Vždyť není všem dnům konec – nějaké maratonky snad ještě přijdou. Dobíhám naprosto vysmátý za 3:26, Jana ve své obvyklé pohodě půlmaraton za 1:48, Ondra za velmi průměrných 3:17, Karel spokojen za 3:51 (konečně – po dvou letech – nemusel na konci chodit) a Vláďa rovněž v pohodě za vtipných 4:04:04. (To jsme ovšem ještě nevěděli, že  po hodince poněkud nevtipně zezelená a rozprostře obsah svého žaludku na zeleň parčíku před hotelem Kotel na náměstí v Kremsu).

Jaké bylo mé překvapení, když narvavše do sebe prasácký dolnorakouský hambáč, utíraje si zrovinka mastnou hubu – slyším pojednou své zkomolené jméno z pódia nad hledištěm v parku. 3.místo v kategorii důchodců – čekatelů budiž mi trvalou vzpomínkou na tento vskutku kouzelný maratón v nádherném prostředí. Mít natrénováno, mohlo to dopadnout ještě lépe. Ale nebuďme neskromní. Povzbuzení do dalšího pobíhání se mi rozhodně dostalo.

allosaurus_juvenile_reconstruction.jpg

Aby toho nebylo dost, tak po návratu do naší vesničky milé, střediskové, dolnorakouské – završili jsme dokonalý sportovní víkend opulentní hostinou, spočívající v konzumaci místního iontového nápoje Gosser, prokládaného uzenými žebry (pravděpodobně z alosaura) rovněž místní produkce. To vše řádně doplněno pondělní stůl přetékající snídaní pro Otesánky…

…a aby toho nebylo ještě dost, tak cesta domů do našeho městečka milého, střediskového, echt českého – završena byla nákupem několika lahví Veltlínku zeleného wachauského, pár tubami hořčice Kremžké wachauské originální…

IMG_0747

…a aby toho nebylo vůbec dost, tak cesta domů do našeho měst………atd. završena byla v lese za Halámkami zastávkou na malou, proloženou kosením hnědáků, kterážto byla ukončena po půlhodině narvanými taškami – o váze 5 kg každá!

Tomu se říká degustační výlet! Já snad na ty maratony budu jezdit každý víkend!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s